Case study: Rozwiązanie problemu granic działki z użyciem geodezji

case-study-rozwiazanie-problemu-granic-dzialki-z-uzyciem-geodezji

Prawidłowe ustalenie granic działki ma istotne znaczenie dla zarządzania gruntami i rozwoju infrastruktury. Błędny podział nieruchomości może doprowadzić do poważnych sporów sąsiedzkich, problemów prawnych, a także strat finansowych. W tym artykule omówimy najczęstsze problemy związane z granicami działek oraz wskażemy, jakie rozwiązania geodezyjne okażą się tutaj pomocne. 

Przypadek 1: Konflikt między sąsiadami 

Spory dotyczące granic działek to niestety jedna z najczęstszych przyczyn sąsiedzkich konfliktów. Zwykle sytuacja wygląda tak, że jeden z sąsiadów stawia ogrodzenie, które staje się tzw. kością niezgody, ponieważ według drugiego sąsiada płot znajduje się na jego posesji. Warto tutaj zaznaczyć, że tego typu działanie nie zawsze jest celowe. Błędne określenie granic działki może wynikać m.in. z braku odpowiedniej wiedzy właścicieli działek, nieprawidłowych pomiarów geodezyjnych dokonanych w przeszłości, braku aktualizacji ewidencji gruntu czy nieczytelnych granic działki.  W powyższym przypadku nie trzeba od razu kierować sprawy na drogę sądową, co jedynie pogłębiłoby istniejący już konflikt. Najlepiej zwrócić się o pomoc do geodety, który sporządzi nową dokumentację geodezyjną w celu precyzyjnego określenia granic poszczególnych działek. Następnie warto w odpowiedni sposób oznaczyć ustalone granice, m.in. przy użyciu słupków, aby nie doszło do kolejnych sporów sąsiedzkich w przyszłości.

Przypadek 2: Błędne pomiary geodezyjne

Nieprawidłowy pomiar granic działek najczęściej jest wynikiem stosowania nieodpowiednich metod i sprzętów oraz braku doświadczenia i wiedzy. Za błędne pomiary często odpowiada czynnik ludzki. Niestety taka sytuacja może doprowadzić do problemów prawnych i strat finansowych, a także sporów między sąsiadami.  Właściciel, który odkryje, że granica jego działki nie pokrywa się z rzeczywistym stanem prawnym, powinien natychmiast zlecić geodecie wykonanie dokładnych pomiarów geodezyjnych. Pracownik biura geodezyjnego określi nowe (prawidłowe) granice na podstawie map i ewidencji gruntów oraz aktów notarialnych. Następnie konieczne będzie sporządzenie aktualnej mapy geodezyjnej z dokładnym oznaczeniem punktów granicznych. W razie zaistniałych sporów sąsiedzkich, które wynikają z błędów pomiarowych, można podjąć odpowiednie kroki prawne w celu zabezpieczenia swoich praw do gruntu. 

Przypadek 3: Zmiany w terenie w wyniku naturalnych procesów

W przeszłości granice działek były często wytyczane na podstawie naturalnych punktów orientacyjnych, takich jak m.in. kamienie, pagórki, drzewa czy płynąca nieopodal rzeka. Jednak wraz z upływem lat, naturalne procesy mogły zmienić ukształtowanie terenu, przez co ustalone wcześniej granice są nieaktualne i niejasne dla właścicieli.  Geodeta może wykonać inwentaryzację geodezyjną terenu z uwzględnieniem zmian wynikających z działania sił natury. Następnie konieczne będzie przeprowadzenie pomiarów obu działek, aby odtworzyć rzeczywiste granice. 

Podsumowanie

Geodezja odgrywa kluczową rolę w ustalaniu granic działek. Geodeci, dzięki doświadczeniu, wiedzy i użyciu specjalistycznych sprzętów czy nowoczesnych technologii mogą dokonać precyzyjnego określenia granic danej nieruchomości oraz rozwiązać wiele powstałych konfliktów sąsiedzkich. Ważne, aby podjąć współpracę z licencjonowanym geodetą, który stosuje aktualne metody pomiarowe, zgodne z obowiązującymi przepisami. Tylko wtedy właściciel działki ma pewność, że przeprowadzone pomiary są zgodne z rzeczywistością.

Tagi :

Informacje

Udostępnij :