Mapy geodezyjne

Mapa do celów projektowych

Mapa do celów projektowych jest niezbędna do wykonania każdej inwestycji wymagającej pozwolenia na budowę. Mapę wykonuje geodeta uprawniony na bazie mapy zasadniczej przyjętej wcześniej do Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Geodeta wykonuje mapę najczęściej w skali 1:500

Mapy do celów prawnych

Nasza firma zajmuje się przygotowywaniem map do celów prawnych. Podstawowym dokumentem, dzięki któremu można sporządzić ten rodzaj danych, jest mapa zasadnicza. Jeśli jesteś z Poznania i okolic i szukasz geodety, skontaktuj się z nami, a opracujemy dla Ciebie taki dokument.

Jakie informacje zostają zawarte na mapie do celów prawnych?

Co więcej, mapa do celów prawnych musi także zawierać dane, które określają przebieg granicy działek w porównaniu do terenów sąsiednich, szczegóły terenowe, szkic orientacyjny w takiej skali, który umożliwi odnalezienie budynku wraz z kierunkiem północnym.

Mapy do różnych celów

Od lat zajmujemy się świadczeniem kompleksowych usług geodezyjnym skierowanych do klientów indywidualnych, urzędów i firm. Nie tylko wykonujemy niezbędne pomiary, lecz także przygotowujemy mapy dostosowane do potrzeb poszczególnych zleceniodawców.

Mapy zasadnicze

Mapa zasadnicza jest dokumentem głównym, stanowi więc jeden z najważniejszych elementów państwowych zbiorów. Zawiera rozgraniczenia działki, usytuowanie budynków, opisy dotyczące budynków, zaznacza się na niej też różnego rodzaju obiekty topograficzne oraz przyłącza.

Mapy zasadnicze tworzy się w skali:

Często jest to dokument dość archiwalny, stąd wymaga aktualizacji. Nie może stanowić samodzielnej mapy do celów projektowych.

Mapy do celów projektowych

Mapa do celów projektowych jest dokumentem, który stanowi podstawę do stworzenia planu zagospodarowania działki. Uprawniony geodeta nanosi na nią dane projektowe. Bez niej nie można otrzymać pozwolenia, np. na budowę domu lub innego obiektu. Nie można również doprowadzić przyłączy.

Mapy inwentaryzacyjne

Mapy inwentaryzacyjne natomiast przedstawiają, m.in. efekty budowy oraz zmiany, jakie dokonały na danym terenie. Muszą zawierać zatem informację na temat zgodności bądź odstępstw zlokalizowania obiektu budowlanego z projektem zagospodarowania danej działki.

Mapa inwentaryzacyjna stanowi dokument powykonawczy. 

Mapy multimedialne

Mapy multimedialne są to mapy, które umieszczane są w sieci. W przypadku braku dostępu do m.in. mapy zasadniczej lub do celów projektowych można zerknąć na stronę geoportal.gov.pl. Na stronie tej zapoznasz się z szerokością, długością działki i sprawdzisz jej otoczenie.

Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Nasi geodeci z chęcią wykonają dla Ciebie różne rodzaje map.

Mapy numeryczne w formacie DXF, DWG (AutoCAD)

Mapa numeryczna to mapa cyfrowa, na której dane obiekty przedstawione są w formie obrazów wektorowych, a więc są opisane za pomocą brył i figur geometrycznych umiejscowionych w określonym układzie współrzędnych. Punktem wyjścia dla jej powstania, jest wykonanie konkretnych pomiarów przez geodetę, skorzystanie ze zdjęć lotniczych w celu odczytania danych bądź przenoszenie mapy tradycyjnej na grunt cyfrowy (tzw. digitalizacja).

Mapy numeryczne w formacie DXF i DWG

Wykonujemy mapy numeryczne przy wykorzystaniu programów komputerowych takich jak: AutoCAD, w formatach DXF, DWG. Mapy numeryczne są tradycyjnymi mapami geodezyjnymi, jednak przygotowanymi w sposób komputerowy. Przedstawiają one dane dotyczące geometrycznych oraz topologicznych właściwości ukształtowania danego terenu. Mapy te przygotowuje każdorazowo uprawniony geodeta.

Mapy numeryczne – zalety

Rozwój cyfryzacji i digitalizacji sprawił, że można wykorzystywać nowoczesne narzędzia i tym samym przechowywać odpowiednie mapy w formie plików. Nie da się ukryć, że dzięki temu rozwiązaniu można uniknąć czynności skanowania map tradycyjnych.

Z racji tego, że korzystamy z nowoczesnego oprogramowania geodezyjnego, wszelkie obiekty opisujemy na mapie numerycznej za pomocą wzorów, dzięki czemu zajmują one mniejszą ilość pamięci niż mapy skanowane. Warto również wspomnieć o tym, że mapa numeryczna może zawierać o wiele więcej informacji niż mapa standardowa, która jest ograniczona ze względu na wielkość i ilość miejsca przeznaczoną na uzupełnienie danych.

Wśród niewątpliwych zalet map numerycznych należy również wymienić łatwość aktualizacji, proste wyszukiwanie potrzebnych informacji przez użytkowników oraz możliwość szybkiej publikacji online. Ponadto mapa cyfrowa może być prezentowana w różnej skali.

Mapy wektorowe

Dzięki wykorzystaniu programu AutoCAD jesteśmy w stanie przygotować mapę numeryczną w wersji wektorowej. Każdy obiekt jest nanoszony na nią osobno jako para współrzędnych. Dzięki nałożeniu kilku warstw współrzędnych można otrzymać odpowiedni rysunek 3D. Mapy numeryczne stanowią element Systemu Informacji Przestrzennej. 

Zapraszamy do kontaktu, w celu uzgodnienia szczegółów wykonania tego typu mapy.

Mapy sytuacyjno-wysokościowe

Jeśli planujesz starać się uzyskać pozwolenia na budowę, pamiętaj, że koniecznie musisz przygotować kilka innych dokumentów, m.in. mapę sytuacyjno-wysokościową. Nasza firma zajmuje się opracowywaniem tego typu mapy przy wykorzystaniu kopii mapy zasadniczej. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z nami, w celu umówienia spotkania z geodetą z Poznania.

Mapy sytuacyjno-wysokościowe przygotowuje się nie tylko do wykonania projektów, ale również po to, aby przedstawić obliczenia związane z pracami inżynierskimi, np. montażem przyłączy na danym terenie. Zatrudniamy doświadczonych geodetów, którzy mają odpowiednie uprawnienia do sporządzania tych map, a także duże doświadczenie w tym zawodzie. Dzięki temu możesz być pewien, że dokument zostanie opracowany zgodnie z obowiązującym prawem.

Co między innymi powinna zawierać mapa sytuacyjno-wysokościowa?

Współpraca z geodetą

Jak wygląda współpraca z nami?

Jeśli szukasz dobrego geodety w województwie wielkopolskim to dobrze trafiłeś. Sprawdź jak współpraca z nami może być prosta. Serdecznie zapraszamy do kontaktu.

arrow

Zostaw kontakt

Nasz specjalista geodeta oddzwoni lub odpisze do Ciebie w ciągu 24H.

arrow

Weryfikacja zlecenia

Sprawdzimy Twoją lokalizację oraz potencjalny czas realizacji.

Realizacja usługi

Wykonamy usługę geodezyjną w umówionym wcześniej zakresie.

arrow

Weryfikacja zlecenia

Wiemy, że będziesz zadowolony. Ale z chęcią wysłuchamy Twoje uwagi.

0 +
Zadowolonych klientów
0 +
Zrealizowanych projektów
0 +
Lat doświadczenia
0 +
Geodetów w zespole
5/5 - (21 votes)
5/5 - (21 votes)