Geodezja Poznań, Dobry Geodeta
Os. Oświecenia 86

61-211 Poznań

Mapa wektorowa a rastrowa – poradnik

mapa-wektorowa-a-rastrowa-poradnik

Kiedy przeglądasz mapę swojego miasta w aplikacji nawigacyjnej czy podziwiasz satelitarne zdjęcia terenu na Google Maps, pewnie rzadko zastanawiasz się nad tym, jakie technologie i metody pracy stoją za ich stworzeniem. W rzeczywistości za prostą dla użytkownika grafiką kryje się skomplikowany świat geodezji i różnych typów mapowania. W niniejszym artykule omówimy, czym jest mapa wektorowa, a czym mapa rastrowa. Różnie pomiędzy typami map wpływają na ich zastosowanie w geodezji. 

Czym jest mapa rastrowa?

Mapa rastrowa składa się z pikseli. Każdy piksel na takiej mapie ma określony kolor. Najłatwiej porównać projekt do zdjęcia cyfrowego. Podczas powiększania, mapa traci swoją jakość i wyrazistość.

Mapy rastrowe stosowane są przez geodetów do tworzenia map topografii w określonej skali. Przydają się też do analizy obrazów uzyskiwanych za pomocą dronów oraz satelitów.

Mapę rastrową można przekonwertować na mapę wektorową za sprawą specjalistycznych programów, jednak uzyskany wynik może wymagać ręcznej korekty.

Mapa wektorowa – co to?

Mapa wektorowa prezentuje obiekty geograficzne w postaci punktów, linii i obszarów. Nie składa się z pikseli jak mapa rastrowa, lecz z wektorów.

Wektor to z kolei numeryczna reprezentacja obiektu, wykorzystywana do precyzyjnego opisu lokalizacji i kształtów na mapie.

Podczas powiększania, mapa wektorowa nie traci na jakości. Stosuje się ją przede wszystkim do tworzenia map działek i miejskiej infrastruktury.
Do tworzenia map wektorowych służą programy GIS, takie jak QGIS czy ArcGIS.

Mapa wektorowa a rastrowa – porównanie

Gdy znamy już podstawowe cechy map rastrowych oraz wektorowych, możemy porównać oba typy i omówić ich zastosowanie w geodezji.

  • Skalowalność – mapa wektorowa umożliwia zmianę rozmiaru bez utraty jakości, podczas gdy mapa rastrowa traci wyrazistość i czytelność przy powiększaniu.
  • Rozmiar pliku – mapy wektorowe zazwyczaj mają mniejszy rozmiar niż mapy rastrowe o wysokiej rozdzielczości.
  • Jakość map – mapa wektorowa oferuje większą precyzję i ilość detali.
  • Możliwość edycji – mapy wektorowe są łatwiejsze podczas edycji niż wersje rastrowe.

Jak wybrać odpowiedni typ mapy w geodezji?

Zdecydować się na mapę rastrową czy wektorową? Wybór odpowiedniego rodzaju mapy zależy od celu projektu geodezyjnego.

Mapy w wersji rastrowej sprawdzą się do szczegółowego przedstawienia terenu, obiektów znajdujących się na danym obszarze oraz posłużą do interpretacji i analizy obrazów lotniczych.

Mapy wektorowe znajdą zastosowanie podczas analiz geodezyjnych, umożliwią dokładne pomiary. Będą pomocne także w realizacji projektów związanych z zarządzaniem terenem i planowaniem przestrzennym.

Podsumowanie

Zrozumienie różnic między mapą wektorową a mapą rastrową pomaga efektywnie korzystać z gotowych map oraz usług geodety. Obie wersje map mają swoje zalety i sprawdzone zastosowania, dlatego nie ma jednego idealnego rozwiązania. Wszystko zależy od projektu oraz konkretnych potrzeb klienta.

Tagi :

Informacje

Udostępnij :

Spis treści

Ostatnie wpisy
Oferta

Potrzebny Ci Geodeta?

Wybierz profesjonalistów