Geodezja Poznań, Dobry Geodeta

Os. Oświecenia 86

61-211 Poznań

Niwelacja terenu – jak wykonać?

niwelacja terenu scaled

Przed rozpoczęciem prac budowlanych, należy wybrać odpowiednią działkę. Niestety ten proces nie zawsze jest prosty. Zdarza się, że znalezienie właściwego miejsca na budowę zajmuje mnóstwo czasu, w związku z tym wielu inwestorów decyduje się na zakup działki nierównej, z wyczuwalnym spadkiem terenu co kilka metrów. Aby móc postawić jakikolwiek obiekt budowlany w takim miejscu, należy przeprowadzić niwelację terenu. Jakie prace należy wykonać w ramach niwelacji działki?

Niwelacja terenu – co to takiego?

Niwelacja działki to szereg działań zmierzających do zredukowania nierówności. Dzięki temu każdy metr kwadratowy terenu, na którym ma zostać postawiony obiekt budowlany, jest równy (nie występują na nim żadne spadki). Prace związane z wyrównaniem gruntu należy wykonać przed rozpoczęciem budowy po to, by odpowiednio przygotować teren pod zabudowę. Niwelację terenu zaczyna się od dokładnych pomiarów, a następnie planuje się dalsze roboty budowlane – wywozi się nadmiar ziemi lub w razie konieczności dowozi się ziemię po to, by działka miała określoną wysokość.

Niwelacja terenu działki – na czym dokładnie polega?

Chociaż wyrównanie terenu pod inwestycję (budowę domu, obiektu użytkowego itp.) nie wydaje się trudne, warto zlecić to zadanie wykwalifikowanej firmie. Zastanawiasz się jak przebiega niwelacja terenu krok po kroku?

  • Po wykonaniu projektu domu/obiektu przemysłowego itp., należy przeprowadzić pomiary na działce. W tym celu stosuje się niwelator. Urządzenie geodezyjne pokazuje ukształtowanie terenu, a więc wszystkie spadki, dziury, rowy czy wzniesienia, dzięki czemu można zaplanować dalsze prace budowlane.
  • Następną czynnością wykonywaną w ramach niwelacji terenu jest profilowanie działki. W tym celu wykorzystuje się proste narzędzia, takie jak sznurek czy pręty.
  • Kolejny krok to usunięcie wierzchniej warstwy ziemi (humusu). Do tego rodzaju prac stosuje się najczęściej spycharki, koparko-ładowarki bądź zwykłe koparki bez funkcji ładowania. Wybór sprzętu jest zależny w ogromnej mierze od powierzchni i położenia działki.
  • Ostatni etap niwelacji terenu to wyrównanie gruntu. Zanim jednak przejdzie się do wyrównywania powierzchni gruntu, należy sprawdzić czy na obszarze działki nie znajduje się okablowanie, studnie, kanalizacja, gazociąg bądź inne elementy czy konstrukcje, których nie wolno uszkodzić.

Wyrównanie terenu pod zabudowę – czy pozwolenie jest wymagane?

Mimo że polskie prawo budowlane nie określa jasno wymagań związanych z niwelacją terenu, przeprowadzane w tych ramach czynności zaliczane są do prac przygotowawczych do budowy. W związku z tym wyrównanie powierzchni działki można wykonać dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę bądź po zgłoszeniu chęci budowy do odpowiedniego organu.

Niwelacja terenu – podsumowanie

Niwelacja terenu to wszelkie prace związane z wyrównaniem gruntu, przeprowadzane przed rozpoczęciem budowy domu czy obiektu przemysłowego. Niwelacja działki to nie tylko usunięcie niepotrzebnej ziemi z danego obszaru, lecz także wyrównanie terenu poprzez dostarczenie dodatkowej ziemi. Aby zapoznać się z różnicami w wysokościach na działce, należy wykonać odpowiednie pomiary. Następnie powinno się wyprofilować teren, usunąć wierzchnią warstwę ziemi oraz na końcowym etapie prac wyrównać grunt.

Tagi :

Informacje

Udostępnij :

Spis treści

Ostatnie wpisy
Oferta

Potrzebny Ci Geodeta?

Wybierz profesjonalistów