Geodezja Poznań, Dobry Geodeta

Os. Oświecenia 86

61-211 Poznań

Nowoczesne technologie w geodezji: GPS, GIS i inne

nowoczesne-technologie-w-geodezji

Opracowanie nowoczesnych technologii do pomiaru terenu i wyznaczania położenia punktów na powierzchni Ziemi sprawiło, że branża geodezyjna przeszła dużą metamorfozę. Specjaliści mogą wykonywać swoją pracę w krótszym czasie, za to z większą precyzją i skutecznością. Poznaj nowoczesne technologie wykorzystywane obecnie w geodezji.

Jak nowoczesne technologie wpływają na pracę geodetów?

Innowacyjne rozwiązania wprowadzone do świata geodezji, jak GPS, GIS i drony do fotogrametrii, sprawiły, że jakość i dokładność usług geodezyjnych uległa znaczącej poprawie. Zastosowanie zaawansowanych narzędzi pozwala geodetom na:

  • zwiększenie dokładności pomiarów,
  • skrócenie czasu potrzebnego na zebranie danych i pomiarów,
  • redukcję kosztów związanych z przeprowadzeniem prac w terenie,
  • zwiększenie bezpieczeństwa podczas prac terenowych, szczególnie w trudno dostępnych lub niebezpiecznych obszarach.

Nowoczesne technologie stosowane w geodezji

GPS (Global Positioning System)

GPS to system nawigacji satelitarnej, dzięki któremu można z dużą dokładnością określić położenie geograficzne dowolnego punktu na Ziemi. GPS jest wykorzystywany przez geodetów podczas przeprowadzania precyzyjnych pomiarów i mapowania terenów. Specjaliści wykorzystują odbiorniki GPS, by szybko zbierać dane na temat wybranego terenu.

GIS (Geographic Information System)

GIS to system informacji geograficznej. Służy on do zbierania, zarządzania, analizowania i prezentowania informacji o położeniu czy ukształtowaniu wybranych obszarów. GIS pozwala na tworzenie złożonych map i modeli przestrzennych terenu, co przydaje się m.in. podczas planowania przestrzennego i zarządzania zasobami naturalnymi. W systemie gromadzone są dane pochodzące z różnych źródeł, a to pozwala na kompleksową analizę informacji oraz przygotowanie dokładnych wizualizacji.

Fotogrametria

Obecnie w geodezji wykorzystuje się fotografie pochodzące z samolotów i satelit oraz dronów wyposażonych w kamery i sensory. Pozyskane w ten sposób zdjęcia są wykorzystywane do tworzenia szczegółowych map terenu oraz planowania dużych projektów. W taki sposób geodeci mogą szybko i bezpiecznie zbierać dane z rozległych oraz trudno dostępnych obszarów.

LIDAR (Light Detection and Ranging)

W technologii LIDAR wykorzystuje się lasery, by w sposób szczegółowy i dokładny analizować ukształtowanie terenu oraz położone na nim obiekty, np. budynki, stare ruiny, roślinność czy rzeki. LIDAR sprawdza się szczególnie podczas mapowania dużych obszarów i umożliwia tworzenie szczegółowych modeli 3D terenu. Systemy LIDAR mogą być montowane na dronach, samolotach lub samochodach.

Stacje referencyjne GNSS

GNSS to globalny system nawigacji satelitarnej, który pozwala na określenie dokładnego położenia wybranego punktu na globie ziemskim. Jego działanie jest podobne do technologii GPS, jednak GNSS korzysta z wielu systemów satelitarnych (m.in. GPS, GLONASS, Galileo). Stacje referencyjne GNSS umożliwiają geodetom wykonywanie bardzo precyzyjnych pomiarów terenu w czasie rzeczywistym.

Skanowanie laserowe 3D

Skanery laserowe emitują wiązki światła, dzięki którym można precyzyjnie analizować topografię wybranego terenu oraz zlokalizować położone na nim obiekty. Podczas skanowania laserowego 3D można uzyskać chmury punktów wykorzystywane następnie do tworzenia trójwymiarowych modeli i map terenu.

Podsumowanie

Wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań do branży geodezyjnej pozwoliło specjalistom wykonywać prace pomiarowe i terenowe dokładniej, szybciej oraz bezpieczniej. Dzięki nowoczesnym narzędziom, takim jak systemy GPS, GIS, fotogrametria czy technologia LIDAR, możliwe jest osiągnięcie precyzji i efektywności, która dotąd była poza zasięgiem geodetów. 

Tagi :

Informacje

Udostępnij :

Spis treści

Ostatnie wpisy
Oferta

Potrzebny Ci Geodeta?

Wybierz profesjonalistów