W 2024 roku w Dzienniku Ustaw opublikowano tekst jednolity ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, który uwzględnia wszystkie istotne zmiany wprowadzone ustawami zatwierdzonymi w 2023 roku oraz przepisami ogłoszonymi w bieżącym roku — przed datą 20 czerwca 2024 roku. Wprowadzone zmiany mają na celu dostosowanie aktualnych przepisów do wymagań branżowych i rozwiązań z zakresu OZE. Aktualizacja ustawy ułatwia pracę przedstawicielom branży geodezyjnej i samorządom, dzięki zebraniu wszystkich obowiązujących przepisów w jednym dokumencie.
Opublikowany tekst jednolity ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne uwzględnia zmiany wprowadzone przez poniższe dokumenty.
1. Ustawa z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1688)
Wśród najważniejszych zmian wprowadzonych tą ustawą można wymienić takie jak:
- zastąpienie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy planem ogólnym, który będzie aktem prawa miejscowego,
- okres obowiązywania nowych warunków zabudowy ograniczono do 5 lat,
- konieczność uchwalenia zintegrowanego planu inwestycyjnego na wniosek inwestora,
- uruchomienie bezpłatnego i ogólnodostępnego Rejestru Urbanistycznego online (od 2026 roku),
- zapewnienie partycypacji społecznej — umożliwienie interesariuszom udziału w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym poprzez składanie wniosków drogą elektroniczną i dostęp do konsultacji społecznych,
- możliwość wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wyłącznie dla terenów, które w planie ogólnym zostały określone jako obszary uzupełnienia zabudowy,
- określenie maksymalnego zasięgu dla obszaru analizowanego — do 200 m.
Ponadto w ustawie wprowadzono szczegółowe definicje takich pojęć jak m.in. akt planowania przestrzennego, inwestycja uzupełniająca, obszar zabudowy śródmiejskiej, nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym, obszar zieleni publicznej, powierzchnia biologiczna czynna, a także wysokość zabudowy i intensywność zabudowy.
2. Ustawa z 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1615)
W odniesieniu do prawa geodezyjnego i kartograficznego ta ustawa wprowadza zmiany i regulacje dotyczące udostępniania danych z ewidencji gruntów i budynków — w formie wypisu i wyrysu z ewidencji.
Prawo dostępu do danych przysługuje „organom administracji publicznej oraz innym podmiotom, realizującym zadania publiczne na podstawie odrębnych przepisów albo na skutek ich powierzenia lub zlecenia przez organ administracji publicznej, danych ewidencji gruntów i budynków, niezbędnych do realizacji przez te podmioty zadań publicznych, a także sądom na potrzeby prowadzonych postępowań”. Zmiana dotyczy art. 24b w ust. 1 pkt 6 Ustawy z dnia 17 maja 1989 roku – Prawo geodezyjne i kartograficzne.
3. Ustawa z 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1762 oraz z 2024 r. poz. 859)
W przypadku nowelizacji tej ustawy wprowadzone regulacje dotyczą takich istotnych obszarów jak:
- zapewnienie pełnej zgodności prawa krajowego z aktualnie obowiązującym prawem unijnym (m.in. w kwestii udzielania pomocy publicznej w programach wsparcia OZE),
- przyspieszenie wydawania zezwoleń w obszarze OZE (uproszczenie procedur i skrócenie terminu wydawania zezwoleń dla montażu instalacji odnawialnych źródeł energii),
- zmiany porządkujące w związku z wejściem w życie systemu CSIRE,
- zmiany w systemie rozliczeń net-billing.
W tekście jednolitym ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne zamieszczono również zmiany wynikające z przepisów ogłoszonych przed 20 czerwca 2024 r.