Trendy i przyszłość w geodezji: Co nas czeka?

trendy-i-przyszlosc-w-geodezji-co-nas-czeka

W ostatnich latach geodezja przeszła prawdziwą rewolucję pod względem zastosowania innowacyjnych narzędzi, metod pomiarowych i technologii. Nowoczesne rozwiązania wpływają na komfort i efektywność pracy geodetów, zwiększając ich możliwości oraz zakres świadczonych usług. W tym artykule przyjrzymy się najnowszym trendom i innowacjom, które już są wykorzystywane w geodezji, a także omówimy, co czeka nas w najbliższej przyszłości. 

Nowoczesne technologie w geodezji 

1. Drony 

Bezzałogowe statki powietrzne są wykorzystywane w geodezji na szeroką skalę ze względu na możliwość szybkiego i dokładnego zbierania danych terenowych z dużych obszarów. Najczęściej są stosowane podczas tworzenia map 3D, ortofotomap i modeli terenu. Ponadto drony są coraz częściej używane w celu monitorowania zmian środowiskowych. Nowoczesne sprzęty są w stanie dokonać pomiarów nawet w trudno dostępnych miejscach. 

2. Skanowanie laserowe 3D

Skanowanie laserowe 3D, zwane również jako LiDAR pozwala na wykonanie precyzyjnych pomiarów geodezyjnych, a następnie odwzorowanie obiektów i terenów w formie szczegółowych modeli 3D. Ogromną zaletą skanerów jest ich mobilność, a także szybkość i dokładność działania oraz możliwość przeprowadzenia pomiarów z różnych perspektyw. 

3. Globalne systemy nawigacyjne GNSS 

Global Navigation Satellite Systems w skrócie GNSS to systemy nawigacyjne typu GPS, Galileo i BeiDou, które są wykorzystywane podczas dokonywania pomiarów i określania współrzędnych danego punktu na Ziemi. Najczęściej są stosowane podczas takich prac jak wyznaczanie granic działek, tworzenie i aktualizacja map topograficznych, planowanie infrastruktury oraz przeprowadzanie inwentaryzacji obiektów. 

Sztuczna Inteligencja, Internet Rzeczy i pisanie maszynowe 

Sztuczna inteligencja (AI), algorytm maszynowego pisania i Internet Rzeczy (IoT) to innowacyjne technologie, które mają ogromny potencjał w geodezji. Przede wszystkim usprawniają pracę geodetów oraz wpływają na efektywność i dokładność pomiarów. AI jest w stanie w krótkim czasie przeprowadzić szczegółową analizę sporej ilości danych geodezyjnych, co jest pomocne przy efektywnym zarządzaniu terenem i tworzeniu map. Algorytmy uczenia maszynowego pozwalają na lepsze prognozowanie i modelowanie terenów, a także wspierają proces tworzenia dokumentacji geodezyjnej, eliminując błędy ludzkie. IoT umożliwia z kolei zbieranie danych w czasie rzeczywistym, wykrywając wszelkie zmiany w terenie i potencjalne zagrożenia.

Geodezja a zrównoważony rozwój 

Zastosowanie nowoczesnych technologii w geodezji takich jak drony, AI, skanowanie laserowe oraz systemy GNSS pozwala na monitorowanie środowiska w czasie rzeczywistym wraz z obserwacją zachodzących zmian i pojawiających się zagrożeń. Geodeta w wyniku przeprowadzonych pomiarów i analiz uzyskuje cenne dane, które w znacznym stopniu wspierają proces zarządzania zasobami naturalnymi i uskuteczniają działania dotyczące ochrony środowiska.

Podsumowanie

Omówiliśmy najważniejsze trendy, które będą decydować o kierunku dalszego rozwoju geodezji. Zastosowanie nowoczesnych technologii, takich jak drony, skanery laserowe czy AI dosłownie zrewolucjonizowały dotychczasowe metody pomiarowe. W najbliższej przyszłości geodezja odegra kluczową rolę w monitorowaniu środowiska, umożliwiając efektywniejsze zarządzanie zasobami naturalnymi i podejmowanie szybkich działań na zmieniający się klimat. Nowoczesne metody geodezyjne z pewnością znajdą również zastosowanie w wielu innych branżach, m.in. budownictwie, urbanistyce, rolnictwie i ochronie środowiska.

Tagi :

Informacje

Udostępnij :