Praca geodetów dostarcza inwestorom i deweloperom szczegółowych informacji, dzięki którym można zaplanować budowę nowych osiedli czy dróg z poszanowaniem przyrody. Jakie są powiązania między geodezją a ochroną środowiska naturalnego? Dowiedz się, w jaki sposób geodezja ułatwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących planowania przestrzennego i zarządzania zasobami naturalnymi.
Geodezja w ochronie środowiska
Dzięki nowoczesnym technikom stosowanym podczas pomiarów geodezyjnych i innych prac w terenie, geodeci mogą w szczegółowy i precyzyjny sposób mapować wybrane tereny, analizować ukształtowanie obszarów oraz potencjalne zagrożenia dla istniejących ekosystemów. Z pomocą geodetów możliwe jest również lepsze planowanie działań, które minimalizują wpływ człowieka na środowisko, a także przewidywanie potencjalnego negatywnego wpływu budowy na przyrodę.
Identyfikacja terenów o szczególnym znaczeniu przyrodniczym
Geodeci zajmują się sporządzaniem dokładnych map terenów, na których przedstawiane są obszary o szczególnej wartości przyrodniczej, np. rezerwaty, tereny podmokłe, obszary chronione oraz siedliska rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Tego typu informacje uwzględniane są podczas planowania inwestycji budowlanych i infrastrukturalnych. Co więcej, w ten sposób łatwo jest zidentyfikować miejsca występowania gatunków zagrożonych – na tych obszarach mogą powstawać nowe rezerwaty objęte ścisłą ochroną lub parki narodowe. Dzięki temu deweloperzy i inwestorzy mogą uniknąć naruszenia obszarów chronionych podczas realizacji inwestycji i prac budowlanych. Równie ważne jest analizowanie terenów i identyfikacja tras, którymi poruszają się zwierzęta podczas migracji. Taka wiedza umożliwia projektowanie infrastruktury w sposób minimalizujący podział siedlisk oraz uwzględnienie korytarzy czy specjalnych platform dla dzikich zwierząt, by mogły one swobodnie się przemieszczać mimo ruchliwych dróg.
Monitorowanie zmian środowiskowych
Dzięki pomiarom geodezyjnym i analizowaniu ukształtowania oraz map danego obszaru można wychwycić istotne zmiany zachodzące w środowisku naturalnym. Ma to ogromne znaczenie w kontekście wyzwań i badań związanych ze zmianami klimatycznymi. Porównywanie pomiarów i danych pochodzących z różnych okresów możliwe jest zaobserwowanie m.in. procesów erozji, przesuwania się granic linii brzegowych, powstawania osuwisk czy zmian w strukturze terenów zielonych. Dzięki temu można przewidywać potencjalne zagrożenia naturalne na danych obszarach, np. zbyt szybkie podnoszenie się poziomu wód albo tendencja do zalewania terenów dotąd niezagrożonych ryzykiem powodzi.
Geodeci mogą śledzić tego typu zmiany także w obszarach miejskich oraz monitorować negatywne skutki urbanizacji. Jest to istotne dla dalszego planowania rozbudowy lub przebudowy miasta w sposób minimalizujący negatywny wpływ na miejskie tereny zielone i okoliczną przyrodę.
Bezpieczna rozbudowa infrastruktury
Precyzyjne pomiary i mapy geodezyjne są podstawą podczas projektowania lub modernizacji dróg, mostów, osiedli mieszkaniowych oraz obiektów użyteczności publicznej. Rolą geodetów w tego typu projektach jest dostarczanie urbanistom i inżynierom informacji na temat topografii terenu, warunków geologicznych oraz ewentualnych zagrożeń istniejących na danym obszarze (np. ryzyko powodzi, osunięcia terenu, nadmiernej erozji gleb). To pozwala planować nowe inwestycje infrastrukturalne w taki sposób, by zminimalizować negatywny wpływ prac budowlanych oraz gotowego obiektu na okoliczną przyrodę. Powstałe w ten sposób osiedla, drogi i galerie zapewniają użytkownikom bezpieczeństwo, nie są narażone na zniszczenie np. podczas powodzi lub na skutek powstania zapadlin w ziemi.
Zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi
Dane geodezyjne umożliwiają precyzyjne mapowanie i monitorowanie zasobów naturalnych, takich jak lasy, złoża mineralne czy zasoby wodne. W ten sposób można gospodarować nimi w przemyślany i zrównoważony sposób. Geodeci mogą monitorować stan złóż oraz analizować, jak wpływa na nie działalność człowieka i czy nie dochodzi do ich nadmiernej eksploatacji. Poprzez porównywanie danych i pomiarów z różnych lat łatwo jest zidentyfikować i przeciwdziałać ewentualnym zagrożeniom wynikającym np. ze zbyt szybkiej wycinki lasu na danym obszarze lub intensywnego górnictwa.
Podsumowanie
Geodezja ma kluczowe znaczenie w zrównoważonym rozwoju miast i wsi z poszanowaniem naturalnego środowiska. Pomiary i dane o ukształtowaniu i zróżnicowaniu wybranych terenów stanowią podstawę podczas planowania rozbudowy sieci dróg lub modernizacji obiektów miejskich. Dzięki informacjom dostarczanych przez geodetów możliwe jest również podejmowanie świadomych decyzji dotyczących planowania przestrzennego np. w pobliżu siedlisk rzadkich gatunków fauny i flory, a także zarządzanie zasobami naturalnymi w taki sposób, by zminimalizować negatywny wpływ na środowisko.