Geodezja Poznań, Dobry Geodeta

Os. Oświecenia 86

61-211 Poznań

Co to jest wytyczanie budynków?

Projekt bez tytulu 12

Istotnym elementem rozpoczęcia robót budowlanych jest tyczenie budynków. Nie da się ukryć, że moment ten jest niezwykle ważny dla wszystkich tych osób, które marzą o swoim domu, ponieważ po wykonanych pracach mogą w końcu zobaczyć zarys swojego przyszłego domu.

Najprościej mówiąc, proces ten polega na przeniesieniu szkicu projektu obiektu na teren działki, gdzie docelowo stanie dom. Pozwoli to mniej więcej określić gabaryty budynku oraz jego rozmieszczenie na działce. Budowa domu na terenie, na którym nie znajdują się żadne punkty odniesienia, byłaby dość trudną pracą.

Kto może wytyczać budynek?

Wytyczać budynek na działce może wyłącznie uprawniony geodeta, którego praca jest regulowana przez dokument Prawa Geodezyjnego i Kartograficznego. Osoba na tym stanowisku jest zmuszona do tego, by dokładnie przeanalizować projekt domu przed przystąpieniem do prac.

Co więcej, geodeta musi zapoznać się również z dokumentem informującym o pozwoleniu na budowę. W innym wypadku nie będzie mógł wykonać żadnych prac. Pierwszym krokiem jest zaznaczenie głównych osi konstrukcyjnych, a następnie wyznaczenie tzw. zero budynku. Geodeta zaznacza wtedy charakterystyczną wysokość budynku w terenie.

Kiedy wytyczyć budynek?

Wytyczanie obiektu warto zacząć tuż po wykonaniu wstępnego wykopu. Pozwoli to na łatwiejsze wyznaczenie punktów granicznych. Co więcej, warto też pamiętać, że jeśli geodeta zająłby się tymi pracami przed przyjazdem sprzętu ciężkiego, mogłoby dojść do uszkodzenia wytyczonych punktów.

Ile jest metod wytyczania budynków?

Można wyróżnić dwie najpopularniejsze metody wytyczania budynków, które najczęściej są wykorzystywane przez geodetów. Są to:

  • Metoda kołkowa – kołki umieszczane są w miejscach przecięcia się osi głównych budynku albo w narożnikach zewnętrznych domu.
  • Metoda ław drutowych – uważana za najdokładniejszą metodę. Przy jej wykorzystaniu wytycza się krawędzie fundamentu lub oś budynku.

Co istotne, oba sposoby dają najlepsze efekty, jeśli chodzi o wskazywanie punktów granicznych budynku, ponieważ typowe tyczenie przy wykorzystaniu wapna, czy wykonanie wykopu rowków mogą zostać zniszczone, np. przez intensywne opady deszczu lub wiatr.

Jakie materiały są potrzebne, by wytyczyć budynek?

Aby móc przeprowadzić prace, należy wykonać ławy ciesielskie lub drutowe. Na jedną oś budynku potrzeba aż 2 ław. Jeśli dom docelowo będzie mieć kształt prostokąta, trzeba przygotować aż 8 zestawów. Innymi materiałami, które na pewno koniecznie trzeba również mieć to: sznurek oraz gwoździe.

Podsumowanie

Wytyczanie budynków odbywa się tuż po otrzymaniu pozwolenia na budowę, w tym celu inwestor musi zatrudnić profesjonalnego geodetę, który wykona wszystkie pomiary. Istnieją dwa popularne sposoby tyczenia budynków: ław drutowych, metoda kołkowa. Prace polegają najprościej mówiąc, na przygotowaniu określonych punktów orientacyjnych, w których zostanie zbudowany dom lub inny obiekt.

Tagi :

Poradniki

Udostępnij :

Spis treści

Ostatnie wpisy
Oferta

Potrzebny Ci Geodeta?

Wybierz profesjonalistów