Geodezja Poznań, Dobry Geodeta

Os. Oświecenia 86

61-211 Poznań

Koronawirus a branża geodezyjna i geoprzestrzenna

geodeta, geodezja Poznań

Nagłe pojawienie się pandemii koronawirusa miało znaczący wpływ na sytuację polskiej gospodarki. Firmy działające w różnych branżach zawiesiły zatrudnianie nowych pracowników. Niektóre przedsiębiorstwa zmuszone były nawet do zawieszenia dalszej działalności. Coraz więcej osób zaczęło zadawać sobie również pytanie, w jaki sposób skutecznie zabezpieczyć się przed koronawirusem. Covid-19 wymusił także zmiany w zakresie bezpieczeństwa i higieny w pracy oraz podejmowania w tym celu odpowiednich środków ochrony zdrowia i życia. O jakich wytycznych należy pamiętać w branży geodezyjnej i geoprzestrzennej?

Obostrzenia w branży geodezyjnej i geoprzestrzennej

W związku z koronawirusem, wprowadzono obostrzenia, które miały przeciwdziałać rozprzestrzeniania się pandemii w Polsce. O ile w większości przypadków stosowanie się do zaleceń jest bezproblemowe, w branży geodezyjnej i geoprzestrzennej zachowanie konkretnych wytycznych nie jest łatwe. Dlaczego? Mimo wykonywania określonych prac geodezyjnych na zewnątrz, ciężko jest zachować 1,5 metra odległości od reszty współpracowników. Jak sobie radzić w takiej sytuacji?

Środki ochrony osobistej

Aby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem, osoby przeprowadzające określone czynności geodezyjne, powinny mieć zapewnione środki ochrony osobistej, takie jak: maseczki i rękawiczki oraz preparaty do higieny, np. mydło czy płyny do dezynfekcji rąk.

Bezpieczny dystans od innych współpracowników

W większych skupiskach wzrasta ryzyko zachorowania na koronawirusa, dlatego należy zachować bezpieczny dystans. Na szczęście w dzisiejszych czasach, aby wykonać pomiary geodezyjne np. do aktualizacji mapy do celów projektowych czy wytyczenia obiektu budowlanego, nie trzeba do tego angażować większej liczby pracowników. Dzięki nowoczesnym urządzeniom (takim jak tachimetr) oraz nawigacji satelitarnej można to zrobić w pojedynkę.

Oczywiście może dojść do sytuacji, w której aby wykonać daną czynność geodezyjną, trzeba będzie pracować w większej grupie osób. Co w takiej sytuacji? Jednym z podstawowych zabezpieczeń przed zarażeniem koronawirusem, jest osobny dojazd na miejsce realizowania zlecenia. Należy także unikać bezpośredniego kontaktu, np. podawania rąk na przywitanie. Najbezpieczniejszym zamiennikiem będzie skinienie głową. Warto również nosić ochronne rękawiczki. Ponadto dobrym pomysłem będzie komunikowanie się ze sobą za pomocą specjalnych urządzeń elektronicznych. Pomoże to utrzymać między współpracownikami odpowiedni dystans, a jednocześnie ograniczy bliski kontakt podczas wykonywanych prac geodezyjnych w terenie. 

Dane w chmurze

Udostępnianie wszelkich danych w chmurze, zapobiegnie przychodzeniu do biura po to, by uzyskać niezbędne do realizacji danego zlecenia informacje. Pracownicy geodezyjni nie będą również zmuszeni pojawiać się w biurze w celu dostarczenia pozyskanych danych, ponieważ po pracy w terenie będą mogli umieścić je w chmurze.

Praca zdalna

Część pracowników w branży geodezyjnej i geoprzestrzennej może pracować zdalnie. Będą to osoby pracujące w księgowości czy administracji. W takiej sytuacji należy jednak zadbać o odpowiednie oprogramowanie z licencją i udostępnienie potrzebnego do pracy sprzętu.

Podsumowując, mimo że większość pomiarów geodezyjnych wykonuje się na zewnątrz, należy pamiętać o podjęciu środków bezpieczeństwa, które zminimalizują ryzyko zachorowania na koronawirusa. Będzie to m.in. komunikacja elektroniczna, udostępnianie danych do chmury, samodzielny dojazd na miejsce realizacji zlecenia czy ograniczenie bliskiego kontaktu ze współpracownikami.

Tagi :

Poradniki

Udostępnij :

Spis treści

Ostatnie wpisy
Oferta

Potrzebny Ci Geodeta?

Wybierz profesjonalistów