Geodezja Poznań, Dobry Geodeta

Os. Oświecenia 86

61-211 Poznań

Na czym polega geodezja inżynieryjno-przemysłowa?

na-czym-polega-geodezja-inzynieryjno-przemyslowa

Geodezja to bardzo szeroka dziedzina, którą można podzielić na poszczególne działy ze względu na powierzchnię, na której wykonuje się pomiary (geodezja niższa i wyższa), rodzaj pomiarów, cel pomiarów, stosowane metody i narzędzia. Obecnie bez pomocy geodetów nie można zrealizować żadnej inwestycji budowlanej, takiej jak budowa osiedla, domu jednorodzinnego, drogi czy mostu. Wynikiem prac geodezyjnych są mapy oraz dokumenty tekstowe mające charakter prawny. Jedną z dziedzin nauki jest geodezja inżynieryjno-przemysłowa. Na czym polega?

Geodezja inżynieryjno-przemysłowa – na czym polega?

Geodezja inżynieryjno-przemysłowa to jedna z dziedzin geodezji zajmująca się projektowaniem, obsługą i eksploatacją różnego rodzaju obiektów budowlanych, a także wykonywaniem pomiarów w trakcie budowy oraz w czasie użytkowania budynku. Podczas przeprowadzania prac geodezyjnych wykorzystuje się metody satelitarne i naziemne, z zastosowaniem nowoczesnego sprzętu pomiarowego, takiego jak:

 • tachimetr robotyczny,
 • tachimetr skanujący,
 • georadar,
 • skanery laserowe,
 • aliniometr,
 • inklinometr i wiele innych.

Najnowszej jakości sprzęt geodezyjny umożliwia wykonanie precyzyjnych pomiarów, w szybki sposób. Dzięki temu z dużą dokładnością można sprawdzić na przykład kąt nachylenia czy obniżenia danego obiektu, co ma ogromne znaczenie w przypadku realizacji inwestycji budowlanych (pomiar elewacji, sprawdzanie stabilności konstrukcji itd.).

Usługi geodezji inżynieryjno-przemysłowej

Zakres usług świadczonych w ramach geodezji inżynieryjno-przemysłowej jest bardzo szeroki. Obejmuje między innymi obsługę inwestycji budownictwa kubaturowego, kolejowego, drogowego oraz obiektów inżynierskich. W ramach geodezji inżynieryjno-przemysłowej przeprowadza się również następujące pomiary:

 • przemieszczeń, odkształceń, osiadań i pionowości obiektów budowlanych,
 • realizacyjne i kontrolne suwnic,
 • pionowości kominów, wież, słupów itd.,
 • mas ziemnych wraz z opracowywaniem uzyskanych wyników,
 • numerycznego modelu terenu,
 • przekrojów oraz profili poprzecznych i podłużnych, zarówno obiektów inżynierskich, jak i liniowych.

Geodezja inżynieryjno-przemysłowa – wykorzystanie

Pomiary, w ramach geodezji inżynieryjno-przemysłowej, przeprowadza się podczas planowania i realizacji obiektów budowlanych (na różnych etapach inwestycji) czy monitorowania i oceny stanu powstających lub już istniejących budynków. Specjaliści zajmujący się pracami inżynieryjno-przemysłowymi kierują swoje usługi do klientów indywidualnych, przedsiębiorców czy podmiotów publicznych. Mowa tutaj o różnego rodzaju firmach, ośrodkach przemysłowych, instytucjach państwowych, urzędach miejskich, deweloperach nieruchomościowych, wspólnotach mieszkaniowych.

Podsumowując, w ramach geodezji inżynieryjno-przemysłowej przeprowadza się pomiary na różnych etapach budowy obiektu lub w czasie eksploatacji budynku. Będą to między innymi pomiary pionowości kominów, wież, słupów, objętości mas ziemnych, przemieszczeń, odkształceń oraz osiadania obiektów. Usługi skierowane są do przedsiębiorców, podmiotów publicznych oraz klientów prywatnych.

Tagi :

Informacje

Udostępnij :

Spis treści

Ostatnie wpisy
Oferta

Potrzebny Ci Geodeta?

Wybierz profesjonalistów