Geodezja Poznań, Dobry Geodeta

Os. Oświecenia 86

61-211 Poznań

Tyczenie budynków

Projekt bez tytulu 5

Na czym polega tyczenie budynków?

Postawienie własnego domu jest marzeniem wielu osób. Jak wiadomo, przed przystąpieniem do prac, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dopiero dysponując tym dokumentem, można rozpocząć prace. Niestety, nie od razu można zlecać przygotowanie wylewki, najpierw trzeba wytyczyć teren budowlany. Na czym polega ta czynność? Jak przebiega wytyczanie budynków?

Tyczenie budynków 

Wykonanie fundamentów na działce, na której nie ma żadnych punktów orientacyjnych, byłoby raczej dość żmudną pracą, dlatego przed zakupem mieszanek betonowych, a tuż po odsłonięciu z ziemi warstwy humusu, konieczne jest wytyczenie obszaru zabudowy. Tyczenie budynku polega w praktyce na wykonaniu punktów odniesienia na terenie budowlanym tak, by można było w tym miejscu postawić dom lub inny obiekt.

Podczas tej czynności wykorzystywane są nowoczesne metody pomiarowe, dzięki temu masz pewność, że budynek będzie mieć równie ściany i narożniki. Co więcej, tyczenie obiektu pozwala na zachowanie wszystkich, odpowiednich odległości, np. od innych konstrukcji, zawartych w planie budowy.

Kto zajmuje się tyczeniem budynków?

Obszar budowy domu wytyczać może wyłącznie uprawniony geodeta. Jego pracę reguluje oczywiście dokument Prawa Geodezyjnego i Kartograficznego. Aby móc wykonać czynności te profesjonalnie, osoba ta musi przeanalizować najpierw plan budynku oraz wiedzieć, że zostało wydane pozwolenie na budowę. Konieczne jest zatem przedłożenie tych dwóch dokumentów przed zleceniem tyczenia. Prace te zawsze są odnotowane w dzienniku budowy.

Jakie obiekty wymagają wytyczania?

Co ciekawe, nie tylko w przypadku budynków, wymagających pozwolenia na budowę konieczne jest wytyczanie granic budowy względem charakterystycznych punktów na mapie. Tę czynność należy również przeprowadzić przed przyłączeniem gazu, elektryczności, kanalizacji, wody, telekomunikacji.

Jak przebiega tyczenie budynku?

Pierwszym krokiem jest oczywiście zgłoszenie prac w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Później geodeta przygotowuje swój projekt pracy, a następnie przyjeżdża na miejsce budowy.

Istnieją dwie, główne metody wytyczania granic budowy, które obecnie są najpopularniejszymi: metoda ław drutowych oraz tzw. kołkowa. Pierwsza z nich jest bardzo dokładna, jednak jej cena jest dużo wyższa. Polega ona na przeprowadzeniu specjalnej linki pomiędzy rozciągniętymi palikami z przybitymi deskami. 

Metoda kołkowa polega na wbiciu kołków w miejsca, w których przecinają się osie budynku. Nie jest konieczne, aby kołki miały taką samą długość. Nie da się ukryć, że sposób ten jest znacznie szybszy. Zaznaczone kołkami punkty można swobodnie przenieść poza wykop, by ułatwić pracę ekipie budowlanej, trzeba jednak pamiętać o tym, by zaznaczyć wszystkie zmiany w dokumentacji. 

Tyczenie budynku jest czynnością konieczną, którą przeprowadza się zawsze przed wyłożeniem fundamentów budynku. Dzięki temu inwestorzy mają pewność, że wszystkie odległości i granice zostaną zaznaczone na działce według planu budowy. Wytyczać granice budowy może uprawniony geodeta.

Tagi :

Poradniki

Udostępnij :

Spis treści

Ostatnie wpisy
Oferta

Potrzebny Ci Geodeta?

Wybierz profesjonalistów