Geodezja Poznań, Dobry Geodeta
Os. Oświecenia 86

61-211 Poznań

Zastosowanie geodezji w energii odnawialnej: przykłady z projektów wiatrowych i słonecznych

zastosowanie-geodezji-w-energii-odnawialnej-przyklady-z-projektow-wiatrowych-i-slonecznych
Wzrost zapotrzebowania na zrównoważone i ekologiczne źródła energii sprawia, że instalacje umożliwiające pozyskiwanie prądu i ciepła ze słońca lub wiatru zyskują na popularności. Rozwiązania pozwalają ograniczyć wydatki na energię elektryczną oraz przyczyniają się do ochrony przyrody. Jednak jaką rolę odgrywa geodezja w produkcji energii z odnawialnych źródeł?

Odnawialne źródła energii a prace geodezyjne

  • Wybór najlepszej lokalizacji pod farmę wiatrową lub fotowoltaiczną
Podczas planowania i projektowania przyszłych farm fotowoltaicznych i wiatrowych wykorzystuje się wiedzę i doświadczenie geodetów m.in. do pomiarów terenu, oceny jego ukształtowania itp. Dzięki temu możliwe jest określenie najlepszej możliwej lokalizacji dla planowanego przedsięwzięcia oraz zapewnienie efektywnej pracy turbin wiatrowych bądź paneli słonecznych. W przypadku farm wiatrowych istotne jest zidentyfikowanie obszarów, w których wieje silny i stabilny wiatr, co zapewni optymalną pracę wiatraków. Ponadto, pomiary wykorzystywane są podczas projektowania fundamentów turbin wiatrowych, by zapewnić ich prawidłowy montaż, stabilność i bezpieczeństwo. Natomiast – dla planowanych instalacji fotowoltaicznych – należy zlokalizować tereny o największym nasłonecznieniu i zapewnić farmom jak największą ekspozycję na promieniowanie słoneczne. Geodeci, korzystając z technik takich jak skanowanie laserowe (LiDAR) czy fotogrametria, mogą również wykryć potencjalne przeszkody terenowe lub obiekty, które mogłyby rzucać cienie na panele słoneczne i zmniejszać ich wydajność.
  • Wpływ projektu na środowisko
Geodezja odgrywa istotną rolę również podczas oceny wpływu instalacji OZE na okoliczną przyrodę. Dokładne mapowanie terenu pozwala zidentyfikować obszary o szczególnej wartości przyrodniczej lub ekosystemów wrażliwych na zmiany i ingerencję człowieka. Pomiary geodezyjne pozwalają w ten sposób zminimalizować negatywny wpływ farm wiatrowych i elektrowni słonecznych na środowisko naturalne.
  • Obserwacja zmian w ukształtowaniu terenu
Kolejną ważną kwestią jest monitoring deformacji gruntu, np. osiadania terenu i powstawania ewentualnych zapadlin w gruncie, które mają bezpośredni wpływ na stan oraz działanie instalacji. Osuwanie się gruntu może stwarzać niebezpieczeństwo w przypadku farm wiatrowych, zwiększać ryzyko uszkodzenia fundamentów wiatraka oraz jego zawalenie lub przewrócenie się. Techniki geodezyjne pozwalają na bieżąco obserwować zmiany w ukształtowaniu terenu i szybko reagować w przypadku wykrycia potencjalnych zagrożeń.
  • Kwestie prawne
Prace przeprowadzane przez geodetów mają znaczenie także w procesie legalizacji projektu oraz uzyskania pozwoleń na budowę farmy wiatrowej lub fotowoltaicznej. Pomiary geodezyjne dostarczają danych niezbędnych do przygotowania dokumentacji, map oraz wniosków dla urzędów i instytucji. Przykładem zastosowania geodezji w energii odnawialnej mogą być trudności napotkane podczas montażu farmy fotowoltaicznej na terenie o złożonej topografii. Geodeci – dzięki wykorzystaniu zaawansowanych narzędzi pomiarowych – mogą dokładnie określić nachylenie terenu i jego położenie względem słońca, by w ten sposób wskazać najlepsze lokalizacje pod instalację farmy. To pozwala zmaksymalizować wydajność działania paneli słonecznych oraz wpływa na szybszy zwrot kosztów inwestycji.

Podsumowanie

Zastosowanie geodezji w projektach pozwalających na pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł umożliwia precyzyjne zaplanowanie lokalizacji pod przyszłą instalację i jej odpowiednie zaprojektowanie. Dzięki pomiarom geodezyjnym można wybrać najlepsze miejsce do założenia farmy wiatrowej lub fotowoltaicznej w taki sposób, by maksymalizować ich wydajną pracę. Ma to wpływ także na zrównoważony rozwój i ochronę okolicznej przyrody.

Tagi :

Informacje

Udostępnij :

Spis treści

Ostatnie wpisy
Oferta

Potrzebny Ci Geodeta?

Wybierz profesjonalistów